工会在津贴战胜利

Novinky

自2010年一月起,捷克的增值税法纳入了另一项欧盟规定,目的是防止买家和卖家私下约定的不符合市场现状的货款而逃税行为。此项规定也涉及到使用减低津贴方式而逃税的劳动关系。Zaměstnavatelé tak byli nově povinni v souvislosti se zaměstnaneckými výhodami odvádět DPH z tržní ceny, což benefity prodražilo a řada firem tak začala uvažovat o omezování nebo přímo o zrušení podobných zvýhodnění. Kdo na tom měl v konečném důsledku prodělat nejvíc, byl sám zaměstnanec.

Odbory se pokusily pod hrozbou stávky docílit zrušení vyšší DPH u zaměstnaneckých benefitů. Poslanecká sněmovna návrh nejprve schválila, Senát ho svým nesouhlasem vrátil Poslanecké sněmovně k projednání, ta ho znovu potvrdila, prezident ovšem zákon nepodepsal. Zákon se tak vrátil do Poslanecké sněmovny, která dne 13. 4. 2010 veto prezidenta přehlasovala. Zákon bude účinný po zveřejnění ve Sbírce zákonů, k čemuž dojde během několika málo dnů a benefity budou tam, kde byly do konce roku 2009.

Opět vyvstává otázka „co je spravedlivější". Zda stejné podmínky pro všechny, což ale v době finanční krize pravděpodobně zhorší sociální situaci velké skupiny zaměstnanců, nebo stav, kdy zachování stávajících podmínek pro benefity znamená, že daňoví poplatníci připlácejí určité skupině zaměstnanců na jejich výhodnější podmínky.

Další otázkou je, zda by vyšší DPH na benefity vedla opravdu k zásadnímu omezování zaměstnaneckých výhod ze strany firem. Podle průzkumu společnosti Robert Half podniky už během minulého roku výrazně omezily svým zaměstnancům benefity. Škrty dělalo loni patrně až čtyřicet procent společností (zdroj výsledků průzkumu: novinky.cz).

Je tento problém skutečně tak ekonomicky zásadní? Státní rozpočet má nižším zdaněním benefitů přijít o 70 milionů korun, přičemž stát má letos vybrat na DPH v rámci státního rozpočtu 189 miliard korun.

Neblíží se náhodou volby?

Autor:
Ing. Lubomír Pompl, daňový poradce, Schaffer & Partner, www.schaffer-partner.cz