Zásahy státu do podnikání?

22. 4. 2010

Se zájmem jsem si přečetl o novele zákona, která po ukončení legislativního procesu umožní Energetickému regulačnímu úřadu snižovat výkupní ceny elektřiny ze slunečních zdrojů o více než 5 procent ročně.

V této souvislosti je třeba uvést, že dosud nastavené výkupní ceny znamenají pro investory výnosnost, která daleko přesahuje standardní. Výše investice do projektu fotovoltaické elektrárny je odvislá od instalovaného výkonu, nicméně je velmi vysoká. Většina projektů předpokládá, že investované peníze obdrží řádově do 6 až 7 let nazpět, tedy ve srovnání s jinými odvětvími velmi brzy. Potom totiž díky 20ti leté garanci výkupních cen realizuje pouze zisk. Vzhledem k nastavení výkupní ceny se do přenosové soustavy za stejné peníze dostane méně elektrické energie. Proč?


Stát chce přece podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Jednak se k tomu zavázal vůči EU a jednak je to určitě krok správným směrem. To, že stát pozapomněl na včasnou regulaci a svou liknavostí způsobil boom solárních elektráren, který budeme platit všichni, není rozhodně chyba investorů, jakkoliv si můžeme myslet, že jde o spekulanty. Způsob, jakým stát omezil podnikání v tomto oboru je alarmující. Představa, že stát podobným způsobem zasáhne i do jiných druhů podnikání jenom proto, že je chce podporovat a špatně nastaví pravidla, se spíše podobá hororu. Jak je tomu i v dalších podobných případech, očekávám další arbitráže a soudy na ochranu investic, kde Česká republika prohraje. Náklady tedy budou opět ještě o něco vyšší. Osobní odpovědnost jak jednotlivých odborníků ve státních službách tak i politiků se nekoná. To mne jako daňového poradce, který za všechny svoje profesní chyby platí penězi, přivádí do stavu nepříčetnosti. Stát bude asi doopravdy jenom nutné zlo.

Autor:
Ing. Milan Mareš, daňový poradce, Schaffer & Partner

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up