V Česku začala platit otcovská dovolená

13. 2. 2018

Od 1. února 2018 nabyla účinnosti novela zákona o nemocenském pojištění, díky níž byla do systému sociálního zabezpečení zavedena nová dávka, otcovská poporodní péče, tzv. otcovská dovolená.

Žádosti o tuto dávku mohly být na správu sociálního zabezpečení zasílány již od 21. prosince loňského roku, ale k samotnému čerpání dochází až teď od začátku února. Nastoupit na otcovskou dovolenou je nutné nejpozději do 6 ti týdnů od narození dítěte nebo od převzetí dítěte do péče a samotná dávka je stanovena ve výši 70 % vyměřovací základu žadatele za použití redukčních hranic. Dávku je možné čerpat 7 dní bez přerušení. Aby žádosti bylo vyhověno, musí daný žadatel být uveden v matrice jako otec dítěte a alespoň 3 měsíce před nástupem na otcovskou dovolenou být účastníkem nemocenského pojištění. Dávku nelze čerpat na dítě narozené před 21. prosincem 2017.

V případě převzetí dítěte do vlastní péče nesmí dítě, k němuž se dávku bude vztahovat, dosáhnout věku 7 let. Je důležité zdůraznit, že v tomto případě mohou o dávku zažádat i ženy.

Čeští zákonodárci se prostřednictvím této dávky snaží prohloubit péči o nově narozené dítě, aniž by novopečený otec musel čerpat svoji ,,klasickou“ dovolenou, jež má plně sloužit k odpočinku a zotavení se.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz