Letos ještě o den později

3. 5. 2018

Jedním z daňových ukazatelů je den daňové svobody. Tento den přestávají daňový poplatníci vydělávat na výdaje státu, a veškerý příjem zůstává pro jejich spotřebu. Čím dříve tento den nastane, tím je v dané ekonomice nižší daňové zatížení poplatníků.

Letos, pro nás bohužel, tento den vychází nejpozději za dobu, kdy se tento ukazatel sleduje a oproti loňskému roku je to ještě o jeden den později. Celých 174 dní budeme pracovat na hospodaření státu a až od 23. června si začneme vydělávat na sebe. Z Evropských zemí se řadíme s tímto datem do druhé poloviny. Nejlépe je na tom Rumunsko, kde na výdaje státu pracují o 50 dní méně, a naopak v Lucembursku budou mít v roce 2018 den daňové svobody až skoro na konci září. Podobně jako Česká republika jsou na tom v sousedním Německu či Slovinsku. 

Obecně den daňové svobody ovlivňují jak změny v samotném daňovém systému, jako například změna výše daňových sazeb, změny výše daňového zvýhodnění, změna výdajových paušálů, tak i efektivita samotného výběru daní.  

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz