Dojde ke zrušení poplatku za podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže?

25. 7. 2018

Na základě nového zákona o veřejných zakázkách, jenž vstoupil v účinnost v roce 2016, došlo ke zpoplatnění podnětu na zahájení správního řízení před Úřadem na ochranu hospodářské soutěže z moci úřední, a to částkou 10.000 Kč. Důvodem byla snaha o zamezení zneužívání tohoto institutu a zabránění podávání zjevně bezdůvodných návrhů, které vedly k přetíženosti Úřadu.

Zpoplatnění podnětu vedlo pochopitelně k výraznému poklesu počtu jeho podání, neboť je vyloučena možnost rozhodnout o osvobození od poplatku. Dle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové je však povinnost hrazení poplatku neústavní a diskriminační, když znemožňuje občanům s nižšími příjmy obrátit se na Úřad a upozorňovat například na nedostatky ve veřejných zakázkách. Rozhovor s ombudsmankou si můžete přečíst zde.   

Veřejná ochránkyně práv se tak rozhodla připojit jako vedlejší účastník do probíhajícího řízení o zrušení poplatku u Ústavního soudu, jež bylo zahájeno na návrh občanského sdružení Oživení.

V této souvislosti je ovšem nutné rozlišovat mezi podáním podnětu k Úřadu na zahájení řízení z moci úřední a návrhem na zahájení přezkoumání úkonu zadavatele, jímž se mohou uchazeči o veřejnou zakázku domáhat nápravy jednotlivých kroků zadavatele. Za podání tohoto návrhu se hradí kauce (k její výši blíže zde), přičemž se jedná o stejnou sazbu jako v předchozím zákoně o veřejných zakázkách. Kauce státu propadá jen v případě zamítavého rozhodnutí Úřadu.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up