Předkládání falešných důkazů bude trestné, rozhodla Sněmovna

31. 10. 2018

Za současně právní úpravy platí (na rozdíl o právní úpravy v jiných evropských zemích), že pokud je v řízení před soudem předložen zfalšovaný důkaz, nejedná o trestný čin (trestná je pouze křivá svědecká výpověď). V praxi se pak často stává, že ačkoliv je účastník před zahájením sporu přesvědčen o tom, že je jednoznačně v právu a že spor musí vyhrát, v řízení před soudem je pak nemile překvapen, když protistrana najde dokumenty s nečekaným obsahem: Žalobce prý svůj dluh žalovanému odpustil, v plném rozsahu uznal reklamaci žalovaného, nebo dokonce prý podepsal a nezaplatil směnku na vysokou částku...

Na tyto situace reaguje návrh zákona, který nyní míří do Senátu a dle kterého takové jednání bude trestné. Objevují se však hlasy, že se jedná o příliš radikální řešení. Je namítáno, že doposud to byl soud, kdo měl za úkol posoudit, zda je určitá listina pravá či nikoliv – nyní pravost listin bude moci „prověřovat“ i policie a bude tak možné řízení protahovat podáváním trestních oznámení. Po dobu, kdy pravost listiny bude zkoumat policie, pak soudní řízení logicky nepoběží.

Je tak jasné, že zejména vedení civilních sporů se po této novele stane bezpochyby o stupeň komplikovanější a v určitém smyslu i rizikovější, když účastníkovi bude nyní při předkládání důkazu hrozit i trest odnětí svobody.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up