Zvýšení rodičovského příspěvku od 1.1.2020

Novinky

V červenci 2019 poslanci podpořili v prvním čtení zvýšení rodičovského příspěvku. Tento příspěvek podle návrhu vzroste ze současných 220 tis. Kč na 300 tis. Kč a bude se týkat rodin, které budou k 1.1.2020 rodičovský příspěvek čerpat. Rodinám dvojčat a vícerčat se rodičovský příspěvek zvýší ze současných 330 tis. na 450 tis. Kč.

Podle tohoto návrhu by tak rodičovský příspěvek mohly čerpat rodiny, které mají dítě mladší 4 let k 1.1.2020, a které aktivně pobírají rodičovský příspěvek. Možnost čerpat až 80 tis. Kč navíc bude záviset na věku dítěte a maximální možné měsíční částce, která se odvíjí od peněžité pomoci v mateřství. Maximální možná měsíční výše rodičovského příspěvku je srovnatelná s výší peněžité pomoci v mateřství a odvíjí se od předchozích příjmů.

V rámci této novely zákona o státní podpoře by mělo dojít i k navýšení limitu pro děti do 2 let, které jsou umístěny ve školce nebo jeslích. Rodiče těchto dětí o rodičovský příspěvek nepřijdou, pokud děti v těchto zařízeních nestráví více než 92 hodin měsíčně. Dosud činil tento limit 46 hodin měsíčně. Navýšení tohoto limitu by mělo zejména podpořit zaměstnané rodiče.