Novela zákona o pobytu cizinců – migrační kvóty, mimořádná pracovní víza a integrační kurzy

12. 9. 2019

Pokud jste cizincem z nečlenského státu EU, zejména pokud hodláte v ČR pracovat či podnikat, či naopak pokud Vaše společnost hodlá zaměstnávat cizince či s nimi spolupracovat, pak by Vaší pozornosti neměla uniknout rozsáhlá novela zákona o pobytu cizinců. Její jednotlivé části budou nabývat účinnosti postupně, v období mezi 31.07.2019 až 31.07.2020.

Tak například od září 2019 má vláda pravomoc vydat nařízení, kterým se určí tzv. kvóty pro ekonomickou migraci. Tímto nařízením bude možné určit maximální počet žádostí, které budou přijaty v konkrétním měsíci, a to v závislosti na zemi původu žadatele či jeho profesi. V praxi se toto dotkne zejména žadatelů o zaměstnanecké karty a o dlouhodobá víza za účelem podnikání. Omezení se týká pouze žádostí podávaných na zastupitelském úřadě; nikoliv žádostí podávaných na našem území – jakmile tedy cizinci bude jeho první povolení uděleno a na jeho základě přicestuje do ČR, během navazujících řízení (například prodloužení zaměstnanecké karty, povolení k dlouhodobému pobytu) se již těchto kvót obávat nemusí. Nic se tak ani nemění pro cizince, kteří dosud v ČR pobývali za nevýdělečným účelem, nyní však budou žádat o změnu účelu pobytu na účel výdělečný.

Kontrola státu nad pobytem a prací cizinců se zpřísní

Jak se fungování kvót prokáže v praxi, je dosud otázkou. Již nyní lze však cizincům doporučit, aby při přípravě, podávání žádostí i opatřování všech podkladů dbali na jejich úplnost i správnost; současně bude vhodné všechny úkony (například rezervace termínu podání žádosti) činit co nejdříve a aktivně využívat všechny právní prostředky, které může cizinec ve vztahu k zastupitelskému úřadu učinit.

Mezi další plánované změny patří například zavedení institutu mimořádného pracovního víza, které umožní cizinci pobývat na území maximálně po dobu 1 roku, aniž by bylo možno jej prodloužit či změnit jeho účel, či povinnost všech „nových“ držitelů (od 31.07.2020) povolení k dlouhodobému pobytu absolvovat tzv. adaptačně-integrační kurz.

 

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz