Změny při zřizování a používání datových schránek od roku 2023

16. 7. 2021

V červnu 2021 byl schválen tzv. digitalizační balíček, který mj. zavádí změny vztahující se ke zřizování a používání datových schránek. Datové schránky slouží především ke komunikaci orgánů státu s fyzickými a právnickými osobami.

Datová schránka byla dosud automaticky zřizována všem právnickým osobám zapsaným v obchodním rejstříku a některým dalším typům podnikatelů, jako jsou advokáti či daňoví poradci.

Podle schválené novely bude s účinností od roku 2023 datová schránka automaticky zřizována:

  • Každé právnické osobě, která je zapsaná ve veřejném rejstříku, tedy nejenom podnikatelům zapsaným v obchodním rejstříku, jako doposud, ale také právnickým osobám, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku společenství vlastníků jednotek apod.
  • Každé podnikající fyzické osobě, tedy nejenom výše zmíněným advokátům nebo daňovým poradcům, apod., ale zejména také všem živnostníkům.
  • Každé fyzické osobě, jakmile poprvé využije elektronickou identitu (občanský průkaz s aktivovaným elektronickým čipem, bankovní identita, NIA ID), kterou se připojí ke službám eGovernmentu. Tyto fyzické osoby ale mohou požádat ministerstvo vnitra o zpětnou deaktivaci takto zřízené datové schránky.

Další důležitou novinkou zaváděnou novelou je změna doručování. Zprávy zaslané orgány veřejné moci se dnes považují za doručené po 10 dnech od dodání do datové schránky adresáta, bez ohledu na to, zda se do své datové schránky přihlásil. Novela tuto fikci doručení zavádí také pro zprávy odesílané mezi soukromými fyzickými a právnickými osobami.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up