Nové obory volné živnosti – podnikání v oblasti správy společností či svěřenských fondů

1. 9. 2021

Nové obory volné živnosti – podnikání v oblasti správy společností či svěřenských fondů

S účinností k 1. červenci 2021 bylo vládou novelizováno nařízení o obsahových náplních jednotlivých živností, které definuje obory činností náležejících do živnosti volné. Nově tak pod položkami č. 80 a č. 81 patří do seznamu oborů činností spadají do živnosti volné obory pod názvy „Poskytování služeb pro právnické osoby a svěřenské fondy“ a „Poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem.“

V případě oboru „Poskytování služeb pro právnické osoby a svěřenské fondy“ jde dle definice obecně o zastupování klienta při řízení a provozování obchodních korporací, podnikatelských seskupení nebo obdobných útvarů, zakládání právnických osob, poskytování prostor pro umístění jejich sídla, služby spojené se vznikem svěřenských fondů či výkon klientových akcionářských práv a dalších služeb. To samozřejmě nic nemění na situaci, že některé služby mohou být na základě zákona poskytovány pouze advokáty, notáři apod.

Obsah oboru „Poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem“ spočívá obecně v nákupu, prodeji, směně, uchovávání, či správě virtuálního aktiva pro jiného, nebo zprostředkování jeho nákupu a prodeje, jeho emisi a dalších službách.

Obě živnosti navíc na rozdíl od ostatních živností volných nemůže provozovat právnická osoba, jejíž skutečný majitel nebo zástupci právnické osoby nebo osoby v obdobném postavení statutárního orgánu nejsou bezúhonní. Při jejich ohlášení jsou tak za určitých podmínek subjekty povinny dodat kromě standardních náležitostí ohlášení také seznam výše uvedených osob a případně i jejich výpisy z rejstříku trestů.

Podnikatelé, kteří obdobné činnosti vykonávali již před účinností nařízení byli povinni podat živnostenskému úřadu ohlášení do 02.03.2021.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up