Cizinci pobývající v ČR mohou komerční zdravotní pojištění sjednat pouze u Pojišťovny VZP

17. 9. 2021
Cizinci pobývající v ČR mohou komerční zdravotní pojištění sjednat pouze u Pojišťovny VZP

Dne 02. 08. 2021 nabyla účinnosti novela zákona o pobytu cizinců. Jednou z nejvýznamnějších změn, které přináší, je povinnost pro cizince, kteří vstupují na území ČR a budou na něm pobývat déle než 90 dnů, uzavřít do 90 dnů ode dne vstupu na území České republiky smlouvu o komplexním zdravotním pojištění výhradně s Pojišťovnou VZP, a.s. Tato výlučnost bude platit po dobu následujících pěti let. Po uplynutí této doby budou moci toto pojištění nabízet také ostatní zdravotní pojišťovny.

Cizinci, kteří na území ČR již pobývají na základě dlouhodobého víza nebo povolení k dlouhodobému pobytu a mají sjednáno komplexní zdravotní pojištění u jiné zdravotní pojišťovny, než je Pojišťovna VZP, nebudou muset po dobu platnosti svého stávajícího pobytového oprávnění uzavírat novou smlouvu s Pojišťovnou VZP. Budou tak muset učinit až v souvislosti s podáním žádosti o prodloužení jejich současného pobytového povolení nebo žádosti o vydání nového pobytového oprávnění.

Povinnost sjednat komplexní zdravotní pojištění neplatí pro cizince, kteří jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění, případně je jim zdravotní péče hrazena na základě mezinárodní smlouvy nebo jsou držiteli platných průkazů zdravotního pojištění EHIC a GHIC. Dále tato povinnost neplatí pro občany Evropské unie a na jejich blízké rodinné příslušníky.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up