V souvislosti s bojem proti pandemii viru COVID-19 byla zavedena široká škála protiepidemických opatření, která mimo jiné zahrnují povinnost prokazovat se při vstupu do provozoven, restaurací, nebo na společenské akce antigenním testem, PCR testem, potvrzením o prodělání onemocnění nebo potvrzením o podstoupení očkování. Jedním z dokumentů, kterým je možné se prokazovat, a to nejen na území České republiky, ale i na území jiných členských států EU je pak Digitální certifikát COVID EU, také známý pod názvem COVID pas. Tento elektronický dokument v sobě sdružuje informace o všech výše zmíněných potvrzeních.
V důsledku očekávaného zpřísňování protiepidemických opatření lze předpokládat nárust počtu osob, které se tato opatření pokusí obejít, například právě paděláním a upravováním COVID pasu. V souvislosti s tím vydalo Nejvyšší státní zastupitelství stanovisko, které potvrzuje, že COVID pas je bez ohledu na svoji formu veřejnou listinou a vztahuje se na něj ochrana, která je veřejným listinám poskytována trestním právem za účelem zajištění jejich pravosti a důvěryhodnosti.
Padělání COVID pasu, jeho upravování, opatřování a přechovávání takto padělaného nebo upraveného dokumentu za účelem jeho použití nebo jeho použití může být z výše uvedených důvodů posouzeno jako trestný čin padělání a pozměnění veřejné listiny, za který v základní trestní sazbě hrozí trest odnětí svobody ve výši až tří let, a to bez ohledu na to, zda se jedná o dokument v listinné nebo elektronické podobě.