Za následky očkování proti covidu-19 bude již možno žádat odškodnění

11. 1. 2022
Za následky očkování proti covidu-19 bude již možno žádat odškodnění

Dne 14. prosince 2021 Ministerstvo zdravotnictví schválilo vyhlášku o následcích povinného očkování. Ta obsahuje výčet nežádoucích účinků jedenácti vakcín, přičemž všechny slouží na ochranu proti nemocem, na něž je očkování povinné. Výjimku tvoří očkování proti onemocnění covid 19.

Odškodnění za následky vakcíny proti covid 19 bylo možno požadovat již před vydáním této vyhlášky, avšak příčinnou souvislost mezi očkováním a zdravotními obtížemi musel žadatel o náhradu újmy prokazovat. To již není nutné, jelikož zdravotní obtíže nastalé v určené době po očkování se automaticky považují za jeho následek, pokud tyto obtíže odpovídají nežádoucím účinkům očkování definovaným vyhláškou. Mezi nimi jsou anafylaktický šok i poškození nervové a oběhové soustavy.

Žádost o odškodnění je nutno podat na Ministerstvu zdravotnictví ve lhůtě tří let od vzniku zdravotních potíží způsobené očkováním. Nevyřídí-li ministerstvo záležitost řádně, může se žadatel bránit soudně, a to do čtyř let od vydání rozhodnutí.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up