Ministerstvo financí představilo návrh zákona zavádějícího daň z neočekávaných zisků

14. 10. 2022
Ministerstvo financí představilo návrh zákona zavádějícího daň z neočekávaných zisků

Ministerstvo financí představilo návrh zákona zavádějícího tzv. windfall tax. Povinnost platit daň z neočekávaných zisků by se měla vztahovat na podniky činné v oblasti výroby a obchodu s elektřinou a plynem, bankovnictví, těžby fosilních paliv a výroby a distribuce ropných a koksárenských produktů. Mimořádná daň by měla platit od 1. ledna 2023 po dobu 3 let, tj. pro roky 2023 – 2025.

V bankovním sektoru by se daň měla vztahovat na firmy, které v loňském roce dosáhly čistého úrokového příjmu více než 6 mld. Kč. V oblasti výroby a distribuce energií by se měly posuzovat celé holdingy. Společnosti působící v této oblasti by měly být poplatníky tzv. windfall tax v případě, pokud bude mít daný holding čistý obrat v loňském roce vyšší než 2 mld. Kč ročně. V ostatních oblastech, tedy petrochemii, těžbě fosilních paliv a velkoobchodu s pohonnými hmotami by měly podléhat nové dani v podstatě všechny činné firmy.

Základ daně by se měl vypočítat jako rozdíl upraveného aktuálního základu daně z příjmů právnických osob a aritmetického průměru upravených základů daně za roky 2018 až 2021. Sazba by měla činit 60 %.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up