Boj proti praní špinavých peněz pokračuje: V EU se připravuje nový strop pro hotovostní platby 10 000 eur a konec anonymních transakcí v kryptoměnách

5. 1. 2023
Boj proti praní špinavých peněz pokračuje: V EU se připravuje nový strop pro hotovostní platby 10 000 eur a konec anonymních transakcí v kryptoměnách

Rada Evropské unie se v souvislosti s ochranou před praním špinavých peněz a financováním terorismu dohodla na přísnějším souboru pravidel v oblasti finančního systému.

Nová pravidla EU pro boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu (AML/CFT) budou rozšířena na oblast kryptoměn, finanční zprostředkovatele (kteří jsou třetí stranou), osoby obchodující s drahými kovy, kulturními statky a drahokamy a také na klenotníky, hodináře a zlatníky.

Pro hotovostní platby bude stanoven strop ve výši 10 000 eur. Jedná se o významné snížení současné celounijní maximální částky pro hotovostní platby ve výši 15.000 eur. Členské státy si mohou stanovit i nižší maximální limit. ČR již limit na nižší částku, konkrétně 270.000 Kč, nastaven má.

Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura, který jednání v Radě vedl, se k novému souboru regulací vyjádřil takto: „Již nebude možné provádět velké hotovostní platby ve výši přesahující 10 000 eur. Bude mnohem obtížnější zůstat anonymní při nákupu nebo prodeji kryptoaktiv.“ Obchodníci s kryptoaktivy budou nově mít u transakcí nad 1.000 eur identifikační povinnosti vůči svým zákazníkům.

K dalším změnám patří zřízení celoevropského Úřadu proti praní špinavých peněz. Země jeho sídla je ještě předmětem vyjednávání, nicméně Německo projevilo zájem o umístění sídla ve Frankfurtu nad Mohanem – po odchodu Velké Británie z EU největšího finančního centra v Evropské unii.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up