Pronajímáte dům, byt, garáž či jinou nemovitost (ať už částečně či kompletně)? Pokud ano, zpozorněte a přesvědčte se, zda nemáte povinnost příjmy z pronájmu zdanit.
V první řadě je třeba říct, že zdanění se týká nemovitostí, které jsou jak soukromé, tak ale i družstevní.
Dále je důležité vědět, že se Vás zdanění může týkat i v případě, že jste třeba jen zaměstnanec, důchodce či rodič na rodičovské dovolené.
Kdo má tedy povinnost příjmy zdanit a za jakých podmínek?
zaměstnanec - v případě, že příjem z pronájmu nemovitostí přesáhne 20.000,- Kč za rok
- osoby bez dalších zdanitelných příjmů (např. důchodce, rodič na rodičovské dovolené) – v případě, že příjem z pronájmu nemovitostí přesáhne 50.000,- Kč za rok
Jakou formou se daňové přiznání podává a kdy:
- elektronicky – přes datovou schránku – pro rok 2023 do data 2.5.2024
- papírově – pro rok 2023 bylo možno podat pouze do 2.4.2024
- v případě, že přiznání zpracovává daňový poradce, máte čas do 1.7.2024
Příjmy z pronájmu se započítávají do úhrnu celkových ročních příjmů.
Mezi čisté příjmy se počítá:
- nájemné bez záloh na vodu a energie (v případě, že energie nájemníkovi vyúčtováváte)
- Pokud máte zálohy stanoveny paušální částkou a nevyúčtováváte přeplatek nebo nedoplatek, pak je daňovým příjmem jak nájem, tak zálohy na energie.
Příjmy z pronájmu se vyplňují do přílohy č. 2 daňového přiznání a následně do řádku 39 daňového přiznání se uvedou příjmy ponížené o daňově uznatelné výdaje.
Existují dvě možnosti výpočtu uznatelných výdajů
skutečné výdaje
Pokud si zvolíte možnost skutečných výdajů, pak zahrnete do nákladů veškeré náklady spojené s pronájmem. Může se jednat na příklad o výdaje za vybavení, pojištění, náklady na opravy a rekonstrukce, poplatek realitní kanceláři, daň z nemovitosti aj. Zde samozřejmě hrozí, že z finančního úřadu přijde kontrola, která má právo vyžádat si doložení těchto nákladů až 3 roky zpátky a při daňové ztrátě až 8 let zpátky. Od příjmů pak výdaje odečtete a zůstane Vám základ daně.
- paušální výdaje
Zde je výpočet mnohem jednodušší, od příjmů, které máte z pronájmu nemovitosti odečtete pouze 30 % (maximálně však 600.000,- Kč). Částka, která Vám zbude je základem daně.
Jaká je výše daně
Základní sazba daně z pronájmu nemovitosti je 15 %. Pokud však ale výše příjmů z pronájmu nemovitostí přesáhne 36násobek průměrné mzdy, pak se sazba zvyšuje na 23 %.