Okamžité zrušení pracovního poměru za příspěvek na Facebook

5. 11. 2015

Se zvyšující se intenzitou využívání sociálních sítí ze strany zaměstnanců si zaměstnavatelé často kladou otázku, zda toto jednání může být důvodem pro rozvázání pracovního poměru. Tímto příspěvkem bychom chtěli upozornit na některé aspekty okamžitého zrušení pracovního poměru právě v souvislosti s porušením pracovních povinností spočívajících ve využití sociální sítě ze strany zaměstnance.Známou skutečností a nutným předpokladem pro okamžité zrušení pracovního poměru je intenzivní porušení pracovních povinnosti ze strany zaměstnance. Jak nám ukázala zahraniční judikatura, takovým porušením může být například i jednání, kdy si bude zaměstnanec prostřednictvím sociálních sítí hrubým způsobem stěžovat například na nízkou mzdu a zároveň urážet svého zaměstnavatele. V tomto případě byl pracovní poměr okamžitě ukončen na základě neobnovitelné ztráty důvěry (judikatura Zemského soudu v Hammu, Spolková republika Německo). I zde však musíme připomenout, že situace se může lišit v závislosti na historii zaměstnance. Pokud bude do té doby bezproblémový, může být rozhodnutí soudu jiné, než když se bude jednat o zaměstnance, který dlouhodobě neplní své povinnosti.

Před okamžitým ukončením pracovního poměru tak mějme na paměti, že každý případ je unikátní a váží se k němu jiné okolnosti. Navíc okamžité zrušení pracovního poměru by mělo být až krajní variantou. Z těchto důvodů vždy doporučujeme předem konzultovat vhodné kroky vůči zaměstnanci, které povedou k bezpečnému ukončení pracovního poměru.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up