Pokuty za porušení zákazu kouření budou provozovatelům udělovány až za 90 dnů od účinnosti protikuřáckého zákona

21. 6. 2017

Tzv. protikuřácký zákon zakazuje od 31.05.2017 kouření v restauracích, jídelnách, barech, kavárnách a jiných stravovacích zařízeních. Výjimkou ze zákazu jsou restaurační zahrádky, kde si hosté mohou zapálit cigaretu i po 31.05.2017, ledaže se provozovatelé restaurací rozhodnou, že zákaz kouření dobrovolně rozšíří i na zahrádku své restaurace.

V restauračním zařízení je naopak i nadále dovoleno kouření vodních dýmek či elektronických cigaret - a to jak na zahrádkách, tak i ve vnitřních prostorech zařízení. I v tomto případě se nicméně mohou provozovatelé rozhodnout, že ve svém podniku zavedou absolutní zákaz kouření a zakáží i používání elektronických cigaret a vodních dýmek.

Protikuřácký zákon míří zejména na zákazníky restaurací a podobných stravovacích zařízení, kteří si v restauraci či baru již nemohou zapálit cigaretu. Na dodržování zákona ve svém podniku musí nicméně dbát i samotní provozovatelé. V případě, že si jejich zákazník přes zákaz cigaretu zapálí, musí ho personál restaurace vyzvat, aby přestal kouřit nebo aby opustil prostor restaurace, jinak i jemu hrozí pokuta.

Kontrolovat dodržování zákazu kouření ve stravovacích zařízeních jsou oprávněni kontroloři Krajských hygienických stanic a příslušníci Policie ČR a obecní policie. V případě, že přistihnou osobu, která si v restauraci či kavárně zapálila cigaretu, mohou ji uložit peněžitou pokutu až do výše 5.000,- Kč. Pokud podnikatel takovou osobu nevyzve, aby přestala kouřit nebo opustila prostor zařízení, hrozí mu pokuta až 50.000,- Kč.

Vzhledem k přechodným ustanovením protikuřáckého zákona mají hospodští a provozovatelé ostatních stravovacích zařízení čas do 90 dní od účinnosti zákona, tedy do 29. srpna 2017, aby svou činnost přizpůsobili novému zákonu. Inspektoři Krajských hygienických stanic a policie by tedy měli přikročit k ukládání pokut provozovatelům restaurací a podobných zařízení za porušení protikuřáckého zákona až po tomto datu. Přechodné ustanovení se však nevztahuje na samotné hosty barů, restaurací, kaváren apod., proto těm v případě kontroly hrozí pokuta již od prvního dne účinnosti protikuřáckého zákona, tj. od 31.05.2017.

 

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up