Od ledna 2018 nabyde účinnosti nový zákon o platebním styku

20. 12. 2017

V důsledku povinnosti České republiky transponovat do právního řádu směrnici Evropského parlamentu a Rady 2015/2366 ze dne 25. listopadu 2015 o platebních službách na vnitřním trhu, kterou se mění směrnice 2002/65/ES, 2009/110/ES a 2013/36/EU a nařízení (EU) č. 1093/2010 a zrušuje směrnice 2007/64/ES, byl přijat zcela nový zákon o platebním styku. Výše uvedená Směrnice si klade za cíl sjednotit podmínky platebního styku v rámci vnitřního trhu Evropské Unie a zvýšit ochranu při platbách kartou.

Mezi jednu z nejdůležitějších změn, které nový zákon o platebním styku přinese, je například výslovná úprava blokace peněžních prostředků na účtu. V současnosti se blokací peněžních prostředků nezabývá žádný právní předpis a nejsou tak výjimečné situace, že banka blokuje na pokyn obchodníka finance na účtu svého klienta bez jeho souhlasu, a to například v případě rezervací hotelů, autopůjčoven, apod. Nově nebude možné bez výslovného souhlasu majitele účtu tyto blokace provádět a případný rozdíl mezi skutečně uhrazenou částkou a blokovanou částkou bude muset banka neprodleně uvolnit.

Silné ověření plateb, které již teď vyžaduje většina bank, bude nyní vyžadováno ve všech případech. Silné ověření platby sebou obnáší ověření platby ve dvou krocích, a to například prostřednictvím přihlašovacích údajů a otisku prstu.

Další zásadní pozitivní novinkou pro uživatele bankovních karet je snížení jejich spoluúčasti na neautorizovaných transakcích v případě, že jejich karta byla odcizena či jiným způsobem zneužita, a to ze současných 150 EUR na 50 EUR, tedy cca 1.300 Kč.

Nový zákon o platebním styku nabude účinnosti 13. ledna 2018.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up