Projekt elektronické neschopenky bude nutné odložit

10. 4. 2018

Zavedení elektronické neschopenky si klade za cíl usnadnit evidenci dočasné pracovní neschopnosti a celkově tím zrychlit proces a výplatu nemocenského. Projekt má zároveň snížit administrativní zátěž zaměstnavatelům, ošetřujícím lékařům i české správě sociálního zabezpečení.

Projekt e-neschopenky měl být původně uveden do provozu k 1.1.2019, již nyní je nicméně podle ministryně práce v demisi Jaroslavy Němcové jasné, že se projekt nestihne připravit. K zavedení e-neschopenky chybí zejména potřebný software, jeho zprovoznění je možné očekávat v roce 2022, možná o rok dříve. Používání e-neschopenky nemá být dle zákona povinné, souběžně s jejím zavedením mají v první fázi i nadále fungovat neschopenky „papírové“.

Zároveň se o elektronických neschopenkách mluví v souvislosti s možným opětovným zavedením proplácení prvních tří dnů nemoci. E-neschopenka má současně představovat prostředek kontroly před zneužíváním systému dočasné pracovní neschopnosti, je tedy pravděpodobné, že v souvislosti s jejím zavedením dojde i k určité revizi současné úpravy karenční doby.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz