Evropský obchodní rejstřík umožňuje vyhledání informací o společnostech v celé Evropské unii

24. 5. 2018

Evropský obchodní rejstřík (European Business Register – EBR) spojí národní obchodní rejstříky členských zemích a umožní tak bezplatné vyhledávání údajů o společnostech napříč státy. Systém umožňuje získat základní informace o všech kapitálových společnostech (tj. společnostech s ručením omezeným a akciových společnostech) v EU a zároveň zjednodušuje automatizované předávání informací mezi jednotlivými obchodními rejstříky členských států. Od jara 2018 je součástí evropského obchodního rejstříku i český obchodní rejstřík, přičemž současně je k dispozici česká jazyková mutace EBR.

Na Evropském obchodním rejstříku lze snadno vyhledávat všechny akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným podle názvu nebo identifikačního čísla, přičemž hledat lze jak v celé EU, nebo jej lze omezit jen na některé země. Vyhledat lze bezplatně vždy název společnosti, v jaké zemi je zaregistrovaná, sídlo, registrační číslo, typ společnosti (její formu), identifikační číslo společnosti a název národního rejstříku, z kterého byly informace získány. Další informace lze získat po rozkliknutí dané právnické osoby, jsou však přístupné pouze v závislosti na příslušné právní úpravě v zemi, kde je daná společnost zaregistrovaná. Zatímco o českých společnostech lze z Evropského obchodního rejstříku zdarma získat i další informace, např. základní kapitál, předmět podnikání, a dokonce i plný přístup do sbírky listin, např. německý obchodní rejstřík naproti tomu poskytování některých dalších informací zpoplatňuje. Přes databázi EBR je však zároveň možné si požadované informace objednat a zaplatit bez nutnosti složitě prohledávat národní obchodní rejstříky, v tomto směru tak přináší jednoznačně výrazné zjednodušení.

Evropský obchodní rejstřík vznikl na základě směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o některých aspektech práva obchodních společností a v současnosti sdružuje obchodní rejstříky téměř všech států Evropské unie. Vyhledávat v rejstříku lze pod odkazem https://e-justice.europa.eu/content_find_a_company-489-cs.do.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up