Ministerstvo vnitra vydalo doporučení pro britské občany

Novinky

Od červnového referenda konaného v roce 2016 ohledně odchodu Spojeného království z Evropské unie uběhly již více než dva roky. Kdy tedy skutečně Spojené království opustí jednotnou Evropu a stane se pro nás nejenom z daňového pohledu třetí zemí? Přesné datum v návrhu dohody o vystoupení je stanoveno na 29. března 2019 ve 23:00 SEČ.

Ministerstvo vnitra České republiky vydalo doporučení pro britské občany, kteří pobývají na našem území, aby si v předstihu zažádali o vydání potvrzení o přechodném pobytu. Žádost je možno podat na pracovišti jakékoliv pobočky Ministerstva vnitra (odkaz na seznam pracovišť je zde) a za podání žádosti se neplatí žádný poplatek.

Dle aktuálního návrhu dohody o Brexitu je do konce roku 2020 stanoveno přechodné období. Po tuto dobu budou práva občanů Spojeného království pobývajících v zemích EU zachována. Aby byla práva zachována i po přechodné době, je nezbytné mít k dispozici právě výše zmíněné potvrzení o přechodném pobytu. Doklad bude sloužit jako potvrzení, že žadatel je občanem Spojeného království a již před Brexitem pobýval na území České republiky. Občan Spojeného království si včasným podáním žádosti ušetří poměrně složitý proces, jenž by ho čekal, pokud by potvrzení o přechodném pobytu nevyřídil do konce roku 2020.