Zvýšení minimální mzdy pro rok 2019

4. 12. 2018

Dne 20. 11. 2018 byla vládou schválená minimální mzda pro rok 2019. Od příštího roku je stanovena hranice minimální mzdy ve výši 13 350 Kč, což představuje oproti letošku zvýšení o 1 150 Kč. V přepočtu na hodinovou mzdu bude činit minimální mzda 79,80 Kč/hod.

Výše minimální mzdy má řadu daňových dopadů, níže uvádíme pár příkladů:

  • Sleva u fyzických osob na umístění každého vyživovaného dítěte do předškolního zařízení nemůže být vyšší, než je minimální mzda platná první den v roce, za které se podává daňové přiznání či vyúčtování daně.
  • Pro nárok na daňový bonus na dítě musí příjmy poplatníka daně z příjmů fyzických osob být vyšší než šestinásobek minimální mzdy (od zdaňovacího období 2018 se za posuzované příjmy považují příjmy ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti, nikoli již příjmy z kapitálového majetku nebo nájmu).
  • Pravidelně vyplácený starobní důchod nebo penze v částce nižší, než 36násobek minimální mzdy jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob.

Výše minimální mzdy ovlivňuje i tzv. zaručenou mzdu. Pro účely stanovení zaručené mzdy jsou činnosti rozděleny do 8 skupin prací.  První skupina prací je ohodnocena minimální mzdou, naopak v osmé skupině je výše zaručené mzdy rovna dvojnásobku minimální mzdy.

Výhledově Ministerstvo práce a sociální věcí plánuje zvýšit minimální mzdu na polovinu průměrné mzdy. Pro rok 2019 je stanovena průměrná mzda ve výši 32 699 Kč. Poměr mezi minimální a průměrnou mzdou je pro rok 2019 vyčíslen na necelých 41 %.

 

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up