Nezaplacení daňové povinnosti včas se prodraží

2. 7. 2019

Česká národní banka zvýšila již na začátku května 2019 úrokové sazby. Zvýšení dvoutýdenní reposazby vyhlašované ČNB se od 1. 7. 2019 promítne do výpočtu úroku z prodlení.  Zjednodušeně řečeno, úrok z prodlení finanční úřad předepíše daňovému subjektu v případě, že včas nezaplatí svoji daňovou povinnost.

Procentuální sazba úroku z prodlení se vypočte jako platná reposazba k prvnímu dni daného pololetí zvýšená o 14 procentních bodů. Výše dvoutýdenní reposazby s účinností od května vzrostla z původních 1,75 % na 2 %. Od druhé poloviny roku 2019 bude tedy dlužná částka finančnímu úřadu úročena sazbou 16 % p. a.

Finanční úřad úrok z prodlení nepředepíše, pokud za určitých podmínek jeho výše nepřekročí 200 Kč. Doporučujeme si řádně hlídat úhradu svých daňových povinností, jelikož případný úrok z prodlení, byť i zaplacený, je pro společnost považován za daňově neuznatelný náklad. Daňová povinnost, stejně tak i úrok z prodlení, se považuje za splněnou v momentě, kdy je částka připsána na správný daňový účet příslušného finančního úřadu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz