Nový sazbový balíček aneb ceny alkoholu a cigaret opět porostou

12. 7. 2019

Dne 1. 1. 2020 vstupuje v účinnost tzv. sazbový balíček Ministerstva financí. Balíček zákonů kromě jiných obsahuje zákon, který má na svědomí úpravu zdanění tabákových výrobků, tvrdého alkoholu a hazardu. Tento zákon reaguje na vysoký růst dostupnosti návykových látek v České republice a na dlouhodobé volání Ministerstva zdravotnictví.

Za poslední uplynulou dekádu se průměrná mzda v České republice zvýšila téměř o polovinu. Oproti tomu například výše spotřební daně z lihu se od roku 2010 nezměnila. 

Zvýšení spotřební daně má podle ministryně financí Aleny Schillerové nejen ztěžovat dostupnost návykových látek, ale také obohatit státní rozpočet o prostředky na podporu prevence. I přesto, že Česká republika v minulosti přijala jistá opatření, díky kterým byly negativní jevy návykových instrumentů značně eliminovány (celoplošný zákaz hracích automatů nebo zákaz kouření na veřejných prostranstvích) výdaje na protidrogovou politiku každoročně rostou.

V případě lihu navrhuje Ministerstvo financí zvýšení spotřební daně na 0,5 litru 40% alkoholu z 57 Kč na 64,5 Kč. Výše sazby spotřební daně z lihu tak stále zůstane nižší než například v Německu
(67,14 Kč/0,5 l) nebo Polsku (68,68 Kč /0,5 l).

Ministerstvo financí dále navrhuje zvýšení sazby spotřební daně z cigaret z 27 % na 30 % u procentní části sazby a z 1,46 na 1,61 Kč/kus u pevné části sazby daně. Zvyšovat se bude i spotřební daň z doutníků, tabáku ke kouření, surového tabáku a zahřívaných tabákových výrobků. Ve všech případech se jedná o navýšení sazby spotřební daně přibližně o 10 %. Kromě efektu snížení spotřeby cigaret a cigaretových výrobků je důvodem také nutnost harmonizace sazeb s právem EU. Podle něho musí spotřební daň z cigaret činit nejméně 60 % vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny cigaret propuštěných ke spotřebě.

Součástí balíčku je také úprava sazeb daně z hazardních her. Ministerstvo financí navrhuje zvýšení sazby z 23 % na 25 % pro dílčí daň z kursových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu a z 23 % na 30 % pro dílčí daň z loterií, bing a živých her.

Balíček také zruší osvobození výher z hazardních her převyšujících 100 000 Kč. Výhry z tuzemska budou podléhat srážkové dani ve výši 15 %.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz