Chcete zaměstnat cizince? Postačí ohlásit pozici na 10 dnů

23. 10. 2019

Zaměstnanecké a modré karty tvoří zřejmě nejčastěji zastoupenou formu pracovního a pobytového povolení pro cizince z mimoevropských zemí. 

Dlouhou dobu platilo obecné pravidlo, že zaměstnanecká či modrá karta může být vydána pouze pro pozici, která byla předtím nabídnuta uchazečům z ČR a EU po dobu alespoň 30 dnů, avšak žádný vhodný kandidát nebyl nalezen. Tento tzv. „test trhu práce“ v praxi probíhá formou zaslání hlášenky volného místa na příslušný Úřad práce, který danou nabídku následně předává vhodným uchazečům o zaměstnání či ji inzeruje prostřednictvím svého internetového portálu. Po uplynutí lhůty 30 dnů je pak pozice zařazena do tzv. „centrální evidence volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké / modré karty“ a na pozici se smí hlásit cizinec.

V praxi však často dochází k situacím, že pozice je spojena s požadavkem na vysokou úroveň odborné kvalifikace nebo vyžaduje znalost mimoevropských jazyků. Je přitom zřejmé, že nalézt na tuzemském pracovním trhu vhodného uchazeče je statisticky velmi nepravděpodobné a z celého procesu se tak stává spíše formalita a oddálení nástupu cizince do zaměstnání.  

Nedávnou novelou zákona o zaměstnanosti však dochází ke zrychlení celého postupu: Úřad práce může po přijetí ohlášené pozice rozhodnout, že bude nabízena pouze po dobu 10 dnů místo obvyklých 30 dní. Dle textu zákona přitom zohlední situaci na trhu práce, přičemž dle vyjádření Úřadu práce tak bude postupovat zejména tehdy, pokud půjde o specializované pozice (dle klasifikace CZ-ISCO: kmenové třídy 2 a 3)

Ačkoliv je plně v působnosti Úřadu práce, zda lhůtu zkrátí či nikoliv, a na tento postup není právní nárok, lze zaměstnavatelům doporučit vždy hlášenky volných pracovních míst spojit i s krátkým odůvodněním, proč by Úřad práce měl v daném případě tento postup zvážit.  

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz