Prominutí záloh na důchodové a zdravotní pojištění OSVČ za období březen až srpen 2020

9. 4. 2020
Prominutí záloh na důchodové a zdravotní pojištění OSVČ za období březen až srpen 2020

Jako další z mimořádných opatření při probíhající epidemii, která mají ulevit osobám samostatně výdělečně činným („OSVČ“) je prominutí záloh na důchodové a zdravotní pojištění v období březen až srpen 2020. Za toto období tak zálohy nemusí být vůbec odváděny.

Byla-li záloha na pojistné již zaplacena za některý kalendářní měsíc tohoto období (typicky za březen), použije se na úhradu splatných závazků a poté záloh na pojistné na další kalendářní měsíce roku 2020. Pokud tedy OSVČ zálohy za měsíc březen již zaplatili, započtou se jim tyto zálohy na zálohy za září, ve výsledku tedy nemusí platit zálohy za období duben až září 2020.

Nejdůležitějším bodem tohoto opatření však je, že minimální měsíční zálohy na zdravotní a na sociální pojištění se za uvedených šest měsíců považují za zaplacené.

V případě zdravotního pojištění se jedná o částku ve výši 2.352 Kč měsíčně. V případě důchodového pojištění se pro osoby vykonávající samostatnou výdělečnou činnost jedná o částku ve výši 2.544 Kč měsíčně, pro osoby vykonávající vedlejší výdělečnou činnost (zaměstnanci, důchodci apod.) se jedná o částku 1.018 Kč měsíčně.

V ročních vyúčtováních se tak OSVČ sníží celkové zdravotní a sociální pojistné, které mají za rok 2020 uhradit, o výše uvedené částky minimálního pojistného za šest měsíců.

Částka, kterou OSVČ odvádí nad minimální měsíční pojistné na zdravotním a důchodovém pojištění, však za dané období prominuta není, její platba je pouze odložena. Tuto částku může OSVČ uhradit kdykoli v průběhu roku 2020 nebo v roce 2021 na základě ročního vyúčtování.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up