Prominutí DPH na dodávku plynu a elektřiny

21. 10. 2021

Rozhodnutím ministryně financí uveřejněném ve Finančním zpravodaji č. 34/2021 bylo prominuto DPH za dodání elektřiny a plynu, pokud se zdanitelné plnění uskuteční nebo úplata, u níž vznikla povinnost přiznat daň, bude přijata, v období od 1. listopadu 2021 do 31. prosince 2021. U vyúčtování s DUZP a  plateb přijatých mimo toto období není DPH prominuta.

Z aktuální Informace, kterou k rozhodnutí vydalo GFŘ, vyplývá, že daňové doklady vystavené před 1.11.2021 zůstávají platné a pro rozhodné období budou považovány za předpis k úhradě. Nebude tedy docházet k jejich opravám. V případě platebních kalendářů zaplatí daňový subjekt i v rozhodném období celou částku zálohy v hodnotě včetně DPH. Daňový subjekt není nicméně oprávněn k nároku na odpočet DPH z úplat v rozhodném období a poskytovatel je povinen na tyto přijaté úplaty prominutí aplikovat a zahrnout je do základu daně dle zákona o DPH.

Z rozhodnutí vyvstává celá řada nevyjasněných bodů, které jsou momentálně předmětem diskuze (např. s ohledem na DUZP u dodávky plynu a elektřiny, které bude ve většině případů nastávat mimo rozhodné období). Rozhodnutí ani Informace GFŘ nijak neomezují výši resp. změnu výše úplat v rozhodném období ani nutnost provádění mimořádných odpočtů. Další vývoj může mít do značné míry vliv na možnost případných úspor vyplývající z tohoto prominutí DPH, a proto mu doporučujeme věnovat pozornost.  

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up