Milostivé léto 2

20. 7. 2022

Vláda spustí od 1.9. do 30.11.2022 druhého kolo Milostivého léta, jehož součástí je odpuštění veškerých sankcí, úroků z prodlení a dalších nákladů souvisejících s vymáháním pohledávky.

Pro dlužníky jde o šanci, jak se zbavit některých exekucí tím, že zaplatí původní dluh navýšený o administrativní poplatek. Stát pak odpustí veškeré sankce, úroky z prodlení a další náklady. Dluh, který exekutor vymáhá, se díky tomu může výrazně snížit.

Milostivé léto 2 se vztahuje na ty exekuce, kde oprávněným (věřitelem) je tzv. veřejnoprávní subjekt. Jde tedy zejména o dluhy na zdravotním pojištění, nezaplacené pokuty či koncesionářské poplatky. Může jít také o dluhy vůči některým dodavatelům energií.

Milostivé léto není možno využít v případech, kdy je oprávněným soukromý subjekt (bankovních půjčky, dluhy u telefonních operátorů, dluhy na nájmu, je-li majitelem nemovitosti soukromý subjekt). Milostivé léto nelze využít také v případech, kdy původní dluh odkoupil soukromý subjekt, anebo v situacích, kdy exekuci nevymáhá soudní exekutor, ale příslušný úřad v daňovém a správním řízení.

Počet exekucí, u nichž lze odpustit příslušenství, není nijak omezen, avšak aby mohla být exekuce ukončena, je třeba exekutorovi zaplatit dosud neuhrazenou dlužnou jistinu a poplatek 1.815 Kč, který představuje náhradu nákladů exekutora. Dlužnou jistinu je třeba uhradit naráz. Žádost exekutorovi o vyčíslení dlužné jistiny je třeba poslat do 15. listopadu, aby mohla být vyřízena včas. Milostivé léto 2 končí 30. listopadu 2022.

Věřitelé, kteří jsou veřejnoprávními subjekty tak mohou očekávat, že se jim procento úhrad na neuhrazených dlužných částkách době vyhlášení Milostivého léta 2 zvýší. Nicméně někteří dlužníci, kteří nereagovali v době, kdy jejich problémy vznikaly, zřejmě nebudou reagovat ani ve chvíli, kdy mají možnost dluhy důstojně vyřešit. Někteří dlužníci budou naopak spekulovat a s úhradou dluhu nyní vyčkávat.

Milostivé léto 2 však není dobrou zprávou ani pro privátní věřitele, kteří služeb exekutorů využívají za běžných zákonem daných podmínek. „Milostivé léto 1 paralyzovalo chod kanceláří exekutorů, byli zahlceni dotazy. Věřitelé tak mohou očekávat na určitou dobu opět zpomalení procesu vymáhání.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz