Prodloužení programu Mimořádné pracovní vízum pro státní příslušníky Ukrajiny a změny kvót

7. 11. 2022

Vláda s účinností od listopadu 2022 prodloužila platnost svého nařízení o mimořádném pracovním vízu pro státní příslušníky Ukrajiny pracující v zemědělství, potravinářství nebo lesnictví. Nařízení původně mělo pozbýt platnosti na konci roku 2022, vláda ho však prodloužila o 3 roky, tedy do 31.12.2025.

Žádost o mimořádné pracovní vízum podle tohoto nařízení je oprávněn podat státní příslušník Ukrajiny na generálním konzulátu České republiky ve Lvově. Zaměstnavatelem žadatele na území České republiky může být pouze účastník vládou schváleného programu „Mimořádné pracovní vízum pro státní příslušníky Ukrajiny pracující v zemědělství, potravinářství nebo lesnictví“. Zaměstnavatelem nesmí být podle nařízení vlády agentura práce. Žádost o vízum lze nově podat až do 31.12.2025.

Vláda rovněž od 1.11. změnila maximální počet žádostí o zaměstnaneckou kartu, které lze podat v rámci období 1 roku na vybraných zastupitelských úřadech v zahraničí. Změna se týká zastupitelského úřadu v Jerevanu (Arménie), Kišiněvu (Moldavsko), Lvově (Ukrajina), Manile (Filipíny), Skopje (Severní Makedonie) a Tbilisi (Gruzie). Ve všech uvedených případech kromě Lvova došlo k navýšení maximálního možného počtu žádostí v rámci období 1 roku.

Vláda rovněž v rámci žádostí o zaměstnaneckou kartu rozšířila „Program kvalifikovaný zaměstnanec“, který spadá do gesce Ministerstva průmyslu a obchodu. Tento program je nově rozšířen o Arménii (maximálně 550 žádostí ročně), Gruzii (maximálně 600 žádostí ročně) a Severní Makedonii (maximálně 400 žádostí ročně).

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz