Neúčast na divokých pracovních večírcích není důvodem k výpovědi, musel rozhodnout až francouzský Nejvyšší správní dvůr

19. 12. 2022
Neúčast na divokých pracovních večírcích není důvodem k výpovědi, musel rozhodnout až francouzský Nejvyšší správní dvůr

V čase vánočních večírků přinášíme rozhodnutí francouzského ekvivalentu Nejvyššího soudu, který se jako poslední instance zabýval případem výpovědi konzultanta v manažerské pozici z důvodu neúčasti na společenských pracovních akcích spojených s excesivním množstvím alkoholu a nevázaným chováním a nereflektoval tak hodnoty společnosti, ke kterým patří zábava a vášnivost, ceněné i u obchodních klientů a partnerů. Tak alespoň důvody zaměstnavatele k výpovědi z vysoké pozice zaměstnance.

Francouzský kasační soud ve svém rozsudku z konce listopadu tohoto roku rozhodl, že muž má právo na "svobodu projevu" a že odmítnutí účasti na společenských aktivitách je "základní svobodou" podle zákoníku práce a lidských právech a není důvodem k jeho propuštění.

Nejen ve Francii jsou čistě společenské pracovní akce nepovinné, byť pokud je nám známo, nejvyšší soudy nemusely v České republice posuzovat oprávněnost výpovědi z důvodu jejich neúčasti. Toto bude platit i pro firemní vánoční večírky a obdobné „party“.

Jinak může být posuzována účast na tzv. teambuildingových akcích, pokud je lze považovat za plnění pracovních úkolů, nebo alespoň za situaci, která s plněním pracovních úkolů přímo souvisí. To bude již nutné posuzovat v konkrétním případě dle programu, např. zda obsahují školení či jiný program zvyšující kvalifikaci zaměstnance. Dále, pokud zaměstnavatel pořádá akce pro klienty, může také důvodně očekávat, že ti zaměstnanci, jejichž náplň práce péči o klienty zahrnuje, se účastnit budou.

Nejen pro posouzení toho, zda neúčast na nich lze považovat za porušení pracovních povinností jako v neobvyklém francouzském případě, je charakter pracovní akce jako volnočasový anebo jiný (související s plněním pracovních úkolů/náplní práce) důležitý: I v České republice se nejvyšší soudy zabývaly charakterem teambuildingových akcí, a to pro posouzení nároků plynoucích z pracovního úrazu.

Přejeme tedy všem zaměstnavatelům hladký průběh, který nebude mít dohru v soudní síni.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up