Návrh zákona na Daňové milostivé léto III

25. 5. 2023

Sněmovna schválila ve třetím čtení návrh zákona o mimořádné odpuštění a zániku některých daňových dluhů (tzv. „Daňové milostivé léto“). Návrh zákona nyní poputuje do senátu.

V případě schválení budou mít fyzické osoby, které uvízly v dluhových pastech, opět možnost splatit pouze jistinu a požádat o odpuštění příslušenství daně, tj. úroků, penále, pokut za opožděné plnění daňové povinnosti a nákladů řízení včetně exekučních nákladů. Odpuštění se bude vztahovat pouze na příslušenství k jistinám vzniklým do 30. září 2022 za podmínky, že žádost bude podána a jistina bude uhrazena v průběhu rozhodného období, tj. od 1. července do 30. listopadu 2023. Pokud bude jednotlivý nedoplatek vyšší než 5 000 Kč, bude dlužníkům umožněno uhradit jistinu ve čtyřech pevně daných splátkách do sedmnácti měsíců od 1. července 2023. V případě zaplacení listiny, nedochází k odpuštění příslušenství automaticky, ale pouze na základě samotné žádosti. Odpuštěno nebude příslušenství u jistin, které jsou vymáhány soudním exekutorem a cestou mezinárodní pomoci.

Dále by se na fyzické i právnické osoby měl aplikovat zánik nedoplatků na dani a příslušenství vztahující se na bagatelní nedoplatky na dani i na příslušenství v jednotlivé výši 200 Kč, které dlužníkům vznikly do 30. září 2022. Celková hodnota těchto nedoplatků u jednoho správce daně nesmí překročit 1 000 Kč. Tyto nedoplatky zanikají automaticky bez žádosti dnem účinnosti zákona, která by měla nastat 1. července 2023.

O dalším vývoji schvalování zákona vás budeme informovat.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up