Změna pojistného u dohod o provedení práce

1. 9. 2023

V rámci vládou představeného tzv. konsolidačního balíčku, který prošel 1. čtením v Poslanecké sněmovně a jeho 2. čtení je naplánované na první polovinu září by mělo dojít ke změnám v pojistném u osob, které vykonávají svou činnost na základě dohody o provedení práce.

Hlavní změnou pro odvody pojistného u dohody o provedení práce bude zrušení fixně stanovené částky 10.000 Kč. Nově by se tato částka měla odvíjet od průměrné mzdy. 

Dále se změní hranice pro odvody pro všechna zaměstnání vykonávaná u jednoho zaměstnavatele na 25 % průměrné mzdy. V okamžiku, kdy má zaměstnanec více dohod o provedení práce u více zaměstnavatelů bude platit hranice vyšší a to 40 % průměrné mzdy. Součástí konsolidačního balíčku je dále sčítání všech výdělků plynoucích z dohod o provedení práce od všech zaměstnavatelů.

Zaměstnavatelé, kteří budou v příslušném měsíci zaměstnávat zaměstnance na základě dohody o provedení práce, budou muset informovat do 20. dne následujícího měsíce správu sociálního zabezpečení, a to prostřednictvím předepsaného tiskopisu. Další povinností zaměstnavatele bude oznamovat zaměstnance pracující na základě dohody o provedení práce do evidence zaměstnanců ČSSZ a vést jejich evidenci.

Z výše uvedeného konsolidačního balíčku vyplývají nově povinnosti i pro zaměstnance. Ten bude povinen v případě více uzavřených dohod o provedení práce s různými zaměstnavateli tuto skutečnost všem řádně oznámit. Pokud svou ohlašovací povinnost zaměstnanec nesplní může dojít k situaci, kdy se zaměstnanec na základně rozhodnutí správy sociálního zabezpečení stane sám plátcem pojistného.

Po úpravě konsolidačního balíčku můžeme očekávat změnu ve zjednodušení evidence, kterou momentálně připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. 

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up