Jednotné měsíční hlášení

8. 11. 2023

Hospodářská komora ČR informuje na svých webových stránkách o novém společném projektu Ministerstva práce a sociálních věcí a resortu financí, který komora velice oceňuje a jehož pilotní provoz by měl být spuštěn ve spolupráci právě obou výše zmíněných resortů společně s Hospodářskou komorou a dalšími partnery.

Tento projekt digitalizace podnikatelské agendy s názvem „Jednotné měsíční hlášení“ si klade za cíl ulevit zaměstnavatelům od byrokratické zátěže, kterou mají oproti státním institucím. Měl by zajistit, aby zaměstnavatelé neposílali státním institucím stejné údaje vícekrát.

Plánované sjednocení by se mělo týkat:

  • České správy sociálního zabezpečení
  • Úřadu práce
  • Finanční správy
  • Českého statistického úřadu

Obíhat úřady musí data, nikoliv podnikatelé a jednotné měsíční hlášení je prvním krokem. Spuštění projektu se plánuje na druhou polovinu příštího roku.

Prezident Hospodářské komory vidí v Jednotném měsíčním hlášení veliký benefit pro firmy. Celý systém má fungovat na bázi jednotného měsíčního hlášení, které si úřady předají mezi sebou.

Oba resorty je podle něho třeba brát jako dobré příklady pro další státní úřady, aby co nejrychleji a efektivně usnadnily život podnikatelům i běžným občanům. Podnikatelé jsou i v dnešní digitální době bohužel stále zavaleni zbytečnou administrativní zátěží. A to i přesto, že se blíží účinnost zákona o právu na digitální služby v únoru 2025,“ dodává Zajíček.

Zákon o právu na digitální služby č. 12/2020 Sb., označovaný také jako digitální ústava, stanoví, na jaké digitální služby mají občané ČR právo ve vztahu k orgánům veřejné moci. Zákon má garantovat právo požadovat od státu veškerou komunikaci elektronicky a usnadnit tak občanům i firmám komunikaci s úřady. Stejně tak má zajistit, aby nemuseli stejná data posílat státním úřadům vícekrát.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up