Veřejné zdravotní pojištění pro nezletilé cizince

8. 12. 2023

Novela Zákona o veřejném zdravotním pojištění vejde v účinnost dnem 1. ledna 2024. Týká se cizinců mladších 18 let, kteří obdrží či již mají povolení k dlouhodobému pobytu. Od Nového roku pro ně bude povinná účast ve veřejném zdravotním pojištění. V případě, že jsou pojištěni jinou formou komerčního pojištění, po ukončení platnosti tohoto pojištění, bude pro ně povinné se registrovat do veřejného zdravotního pojištění.

Výše pojistného odpovídá pojistnému u osob bez zdanitelných příjmů, tedy pro rok 2023 je stanovena částka 2 336 Kč. Pro rok 2024 není výše prozatím stanovena. Pojistné za nezletilé jsou povinni hradit jejich zákonní zástupci. Ti musí nezletilé registrovat u zvolené pojišťovny, a to v rozmezí mezi 1. a 8. lednem 2024 v okamžik, kdy komerční zdravotní pojištění zaniká dnem 31. prosince 2023. V opačném případě, kdy komerční zdravotní pojištění zaniká až 1. ledna 2024 či později, bude nezletilý pojištěn od následujícího dne.

Přechod z komerčního do veřejného systému zdravotního pojištění musí být plynulý, aby cizinec nepobýval v České republice bez platného zdravotního pojištění.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up