Pokud jste doposud váhali s investováním do výzkumu a vývoje kvůli právní nejistotě v podobě uplatňování daňových odpočtů, vězte, že se blýská na lepší časy.
Finanční správa si je vědoma náročnosti formálního a administrativního dokazování daňových odpočtů a tím pádem i sníženého hospodářského růstu a s ním spojeným snižováním produktivity české ekonomiky. A jelikož jsou daňové odpočty na výzkum a vývoj zásadním nástrojem k podpoře těchto aktivit - ať už jde od podnikový sektor, univerzity, výzkumné organizace aj. – spojila se Finanční správa ČR s experty z Technologické agentury ČR (TAČR) a Radou vlády pro výzkum, vývoj a inovace a společně se pokusili tuto složitou oblast zjednodušit a zpřístupnit více společnostem.
Ke konci února zveřejnila Finanční správa ČR na svých internetových stránkách společnou tiskovou zprávu, kde se o této problematice dočteme více.
Výsledkem pilotního programu těchto tří institucí je tzv. technická karta. Díky jejímu vyplnění se poplatník může spojit s odborníky ze stejného oboru a požádat je o expertní posouzení činnosti deklarované jako výzkum a vývoj. Toto posouzení bude možné provést pouze se souhlasem příslušného daňového poplatníka. V případě, že společnost využije možnosti expertního posouzení, pak odborníci ze strany společnosti popíšou v technické kartě základní informace o projektu a správce daně požádá TAČR o nalezení nezávislého odborníka pro příslušnou oblast. Ten poté vypracuje protokol hodnocení obsahující posouzení věcné povahy činnosti, který bude důkazním prostředkem v daňovém řízení (pokud se ovšem projekt neodchýlí od záměru). Technická karta se bude skládat ze dvou oddílů. V prvním společnost popíše záměr odpočtu a technický popis činnosti a ve druhém uvede cíle z projektové dokumentace, etapy realizace a zhodnocení výsledků dosavadní činnosti.
Finanční správa předpokládá, že zapojení technických odborníků zvýší právní jistotu a motivaci firem investovat do výzkumu a vývoje a zefektivní průběh daňových řízení. Na toto se zaměřila i úprava zákona o daních z příjmů, která s účinností od 1. 1. 2024 výslovně uvádí možnost prokazování povinných náležitostí obsažených v projektové dokumentaci výzkumu a vývoje dalšími důkazními prostředky.
Kabinet ministryně pro vědu, výzkum a inovaci nedávno představil reformu transferu znalostí , která si taktéž klade za cíl posílení daňových odpočtů na výzkum a vývoj a zavedení dalších možností nepřímé podpory výzkumu a vývoje ve společnostech.