Generální finanční ředitelství (GFŘ) vydalo informaci k přerušení provádění vybraných článků smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Ruskem. S účinností od 29. září 2023 došlo k pozastavení platnosti článků 5 až 22 a článku 24 Smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Ruskou federací (dále jen „Smlouva“). Generální finanční ředitelství nyní vydalo informaci, ve které blíže upřesňuje praktické dopady pozastavení uvedených článků.
Smlouva o zamezení dvojího zdanění přestala být platná v ČR od 29. září 2023, oproti tomu v Rusku již od 11. srpna 2023. Finanční správa dala pro mezidobí od 11. srpna 2023 do 28. září 2023 poplatníkům možnost volby z níže uvedených variant, jak vyloučit či zmírnit dopady dvojího zdanění:
- Možnost vyloučit dvojí zdanění dosavadním způsobem na základě Smlouvy, tj. započíst daň uhrazenou v Rusku (nejvýše však do výše zaplacené daně, kterou by bylo možné daný příjem zatížit v souladu se Smlouvou). Nezapočtenou část lze uplatnit jako daňový výdaj.
- Uplatnit daň uhrazenou v Rusku jako daňově uznatelný náklad.
Volba příslušného režimu je zcela na poplatníkovi, nicméně vybraný režim musí být uplatněn na všechny druhy příjmů.
Vydaná informace poskytuje návod, jak určit, kdy byl příjem realizován a pod který režim tedy spadá.
U jednorázových příjmů typu licenční poplatky, příjem ze zaměstnání, podíl na zisku atd., které podléhají zdanění v Rusku, je podstatný moment, kdy má ruský plátce povinnost daň srazit. Vzhledem k tomu, že může být problematické tento okamžik určit, umožňuje finanční správa, aby v daný případ poplatník vycházel z okamžiku realizace příjmu dle ZDP (tj. účtování o výnosu nebo příjmu v daňové evidenci).
Dále u postupných příjmů, jako je např. úrok z dluhopisu, je nutné příjem rozdělit do výše uvedených období a následně zdanit v souladu s daným režimem.
Informace dále uvádí, že v okamžiku příjmů ze zdrojů v Rusku přiřaditelných ruské stálé provozovně se uplatní stejný přístup jako u jednorázových či postupně nabíhajících příjmů. Poplatník je povinen rozdělit náklady a výnosy do jednotlivých období a uplatnit na ně příslušný daňový režim.
Dále ministerstvo zahraničních věcí vydalo sdělení, ve kterém informuje, že provádění části Smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Běloruskem bude v období od 1. června 2024 do 31. prosince 2026 přerušeno.
Bělorusko odstoupilo od provádění článku 10,11 a 13 Smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi Českou republikou a Běloruskem. Jmenované články se týkají zdanění dividend, úroků a příjmů ze zcizení majetku. Ministerstvo zahraničních věcí oznámilo tuto skutečnost již ve sbírce zákonů pod č. 115/2024 Sb. V návaznosti na sdělení Běloruska ministerstvo financí České republiky oznámilo, že v daném období také nebudou již zmíněné články Smlouvy uplatňovaný.
Ministerstvo financí dále informovalo, že v důsledku přerušení článků 10, 11 a 13 Smlouvy, nemůže nastat situace, kdy by jedna ze stran byla povinna vylučovat dvojí zdanění. Proto se neuplatní ani článek 23. Podobně nebude možné aplikovat postupy řešení sporů dle článku 25.