Dne 29. května 2024 vstoupila v platnost smlouva mezi Českou republikou a Spojenými arabskými emiráty o zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmu a o zabránění daňovému úniku a vyhýbání se daňové povinnosti. Ustanovení nové smlouvy se budou aplikovat od 1. ledna 2025 na příjmy vzniklé v období započatém po tomto datu, v případě příjmů podléhajících srážkové dani u zdroje pak na příjmy vyplácené nebo připisované k 1. lednu 2025 či později.
Novinkou je změna v definici rezidenství v článku č. 4 této smlouvy. Nově se bude v případě Spojených arabských emirátů posuzovat rezidenství ve vazbě na lokální právní předpisy, nikoli v návaznosti na zdanění osoby z důvodu bydliště, stálého pobytu, místa vedení nebo jakéhokoli jiného podobného kritéria, jak tomu bylo doposud. Nová definice podmínek rezidenství tak opouští podmínku faktického zdanění příjmů ve Spojených arabských emirátech. Zajímavostí této smlouvy je také doplnění článku, který potvrzuje právo na vlastní předpisy pro zdaňování příjmů a zisků z činností souvisejících s přírodními zdroji.
Dalšími klíčovými body smlouvy jsou:
- Stálá provozovna obsahuje i koncept tzv. službové stálé provozovny (pokud relevantní činnosti přesahují v úhrnu šest měsíců v jakémkoliv dvanáctiměsíčním období).
- Smlouva umožňuje danit dividendy i ve státě zdroje – daň takto uložená nepřesáhne 5 % hrubé částky dividend (s výjimkou osvobození pro situace, kdy je zisk pobírán některým smluvním státem nebo jeho vládou či jakýmkoliv nižším správním útvarem, případně místním úřadem tohoto státu, centrální bankou anebo entitou, která je přímo či nepřímo vlastněna těmito subjekty).
- Úroky podléhají zdanění jen ve státě rezidenství.
- Smlouva umožňuje danit licenční poplatky i ve státě zdroje – daň takto uložená nepřesáhne 10 % hrubé částky licenčních poplatků.
- Zisky ze zcizení majetku v případě prodeje akcií nebo podílů na společnosti, která je rezidentem druhého státu, mohou být zdaněny ve státě zdroje (s výjimkou, kdy je zisk pobírán některým smluvním státem nebo jeho vládou či jakýmkoliv nižším správním útvarem, případně místním úřadem tohoto státu, centrální bankou anebo entitou, která je přímo či nepřímo vlastněna těmito subjekty).