Jak se vyhnout placení notářského poplatku při změnách společenských smluv nebo zvýšení základního kapitálu společností s ručením omezeným?

18. 6. 2015

Zákon o obchodních korporacích dává od ledna 2014 možnost vyhnout se sepisování notářského zápisu při rozhodování společníků společností s ručením omezeným přijímaných mimo valnou hromadu – tzv. per rollam. V naznačeném případě totiž postačuje, aby společník společnosti s ručením omezeným oznámil společnosti své stanovisko k návrhu rozhodnutí valné hromady ve vyjádření s úředně ověřeným podpisem.


Jednatelé se dříve tohoto postupu obávali a společnostem tak vznikaly často nadbytečné náklady za notářské zápisy, které se mohou vyšplhat k nezanedbatelným částkám. Rejstříkové soudy ale takový postup bez problémů akceptují, a to i u starších společností, které se stále řídí obchodním zákoníkem a nepodřídili svou společenskou smlouvu nové úpravě zákona o obchodních korporacích. Tento postup je nicméně využitelný pouze u těch společností, které mají více než 1 společníka, tedy v případech, kdy by se standardně musela svolávat valná hromada.

 

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up