Evropský profesní průkaz – zjednodušení uznávání odborné kvalifikace cizinců

27. 8. 2015

Koncem července byl vládou schválen návrh zákona o uznávání odborné kvalifikace zpracovávající příslušné předpisy Evropské unie týkající se uznávání odborných kvalifikací. Od 1. ledna 2016 by tak mělo dojít ke změně dalších souvisejících předpisů, jejichž cílem je především zjednodušení celého procesu uznávání odborné kvalifikace cizinců v České republice a zároveň poskytnutí záruk, že zahraniční vzdělání se skutečně srovnatelné s českým. Dosavadní systém uznávání diplomů je totiž poměrně časově a administrativně náročný.

Zjednodušení je chápáno především ve vydávání evropského profesního průkazu, které bude probíhat na podkladě údajů obsažených v informačním systému vnitřního trhu Evropské komise. Celý proces (od podání po vyřízení žádosti) bude probíhat elektronickou formou.

Výše jmenované se týká zejména pracovníků ve zdravotnictví (lékařů, farmaceutů, zubních lékařů, porodních asistentek, zdravotních sester, ošetřovatelů odpovědných za všeobecnou péči, veterinárních lékařů), u nichž musí být zvlášť dbáno na kvalifikační požadavky. Nejen u těchto povolání ale i u pedagogických profesí by měl být navíc zaveden tzv. výstražný mechanismus - informace o zákazu či omezení činnosti.

Další novinkou má být důkladné ověřování znalostí češtiny u činností, kde může mít její kvalita vliv na kvalitu výkonu samotného povolání.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up