Kam až sahá povinnost loajality zaměstnance k zaměstnavateli?

4. 5. 2016

Vztah zaměstnance a zaměstnavatele je do značné míry vztahem specifickým. Právní teorie i soudní praxe předpokládá, že takový vztah bude možné označit jako „zvláštní vztah důvěry". Na to se pak vážou i příslušná práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele. Z toho lze dovodit, že zaměstnanec je povinen být vůči zaměstnavateli do značné míry loajální.Z nedávné soudní praxe, jakož i z aktuální literatury však vyplynulo, že loajalita nemůže a nesmí být zcela neomezená. Nejvyšší soud a posléze i Ústavní soud se nedávno zabývaly případem, kdy zaměstnanci pracující v provozovně čističky odpadních vod, odeslali příslušným úřadům dopis informující o katastrofálním stavu čističky. Zaměstnavateli byla udělena pokuta a zaměstnancům byl okamžitě zrušen pracovní poměr. Ti s okamžitým zrušením nesouhlasili a obrátili se na soud.

Až Ústavní soud dal za pravdu zaměstnancům, kdy uvedl, že okamžité zrušení nebylo v daném případě na místě. Podle jeho názoru zaměstnanci nechtěli dopisem poškodit zaměstnavatele – jejich úmyslem bylo poukázat na nebezpečí hrozící životnímu prostředí, jakož i zdraví a životům obyvatel. Spor se tak dostal znovu k odvolacímu soudu, který návrh opětovně (avšak ze zcela odlišných důvodů) zamítl. Bez ohledu na to však loajalita zůstává, dle názoru literatury i soudní praxe, nezbytným „stavebním kamenem" vztahů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

I přes naprostou nezbytnost loajálního chování zaměstnance vůči zaměstnavateli je nutné pečlivě zvažovat každou situaci a každé případné porušení takové loajality. Jak je vidět na výše uvedeném příkladu, může být hranice mezi nezbytnou loajalitou a jiným veřejným zájmem velmi tenká.

Mgr. Jan HLUBUČEK

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up