Schválení elektronické evidence tržeb

19. 4. 2016

Dne 16. 3. 2016 schválil Senát návrh zákona o elektronické evidenci tržeb, od kterého si vláda slibuje narovnání podnikatelského prostředí. Společně s tímto zákonem bylo schváleno i snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 % na 15 %.
V současné době zbývá pouze podpis prezidenta, po kterém bude zákon zveřejněn ve sbírce zákonů. Po ukončení legislativního procesu se bude vytvářet a testovat technické řešení systému, které bude trvat sedm měsíců. Měsíc před účinností zákona se rozběhne testovací provoz, kdy budou mít podnikatelé možnost si evidenci tržeb vyzkoušet nanečisto.

Tento nový zákon ukládá každému subjektu, který přijímá platbu v hotovosti, tuto transakci přes speciální zařízení zaevidovat do databáze ministerstva financí. Pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob platí jednorázová sleva ve výši 5 000 Kč, a to v tom roce, ve kterém jim vznikla povinnost evidovat tržby. Tato sleva by měla kompenzovat zvýšené náklady na pořízení nezbytného vybavení.

Očekává se, že zákon začne platit do konce roku 2016 a jako první subjekty se mu budou muset podřídit zařízení poskytující ubytovací a stravovací služby. Po třech měsících by se měly přidat maloobchodní a velkoobchodní jednotky a 15 měsíců po nabytí účinnosti dopadne povinnosti evidovat tržby i na ostatní subjekty (s výjimkou vybraných řemeslných a výrobních činností, které se připojí o tři měsíce později, tj. od 19. měsíce po nabytí účinnosti zákona).

Kromě účinného nástroje proti šedé ekonomice by měl zákon o elektronické evidenci tržeb znamenat nemalé zvýšení příjmů do státního rozpočtu (dle odhadů ministerstva by se mělo jednat o 18 mld. Kč za rok). Z této částky půjdou přibližně 4 mld. do rozpočtů obcí a 1,5 mld. do rozpočtů krajů.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up