Začátek konce iPhonů v Číně?

8. 7. 2016

Některé země s tržní ekonomikou neprodukují díla chráněná právem duševního vlastnictví v takové míře, jako nejvyspělejší ekonomiky světa. Důsledkem je, že jejich ochrana práv duševního vlastnictví bývá mnohem volnější a mírnější. Státy neprodukující díla chráněná právem duševního vlastnictví prosazují spíše práva koncových spotřebitelů na úkor výrobců, opačná je situace např. ve Spojených státech amerických. 

Je až s podivem, kolik sporů z porušení práv duševního vlastnictví v Číně v současnosti probíhá proti americké společnosti Apple. Po zastavení aplikací iTunes Books a Movie, probíhá nyní řízení o samotnou podstatu Applu, a to iPhony. Pekingský antimonopolní úřad rozhodl, že chytré telefony iPhone 6 a 6S se přespříliš podobají telefonu 100C, jehož výrobcem je čínská společnost Shenzhen Baili, a rozhodl o pozastavení jejich přístupu na Pekingský trh.

Jelikož se společnost odvolala, má rozhodnutí odkladný účinek a bude přezkoumáno Pekingským soudem pro duševní vlastnictví. Nicméně v případě negativního rozsudku by Applu mohlo být zabráněno prodávat v Pekingu, potažmo v celé Číně, určité typy chytrých telefonů.

Oblast ochrany duševního vlastnictví je jednou z nejsložitějších právních odvětví vůbec. Proto lze českým investorům v Číně pouze doporučit, aby s předstihem před uvedením svých výrobků na čínský trh konzultovali možnou ochranu svých ochranných známek a jiných průmyslových práv, a tím předešli obdobným nepříjemnostem, kterým nyní čelí americká společnost.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up