Českou republiku čekají změny v poskytování spotřebitelských úvěrů

26. 7. 2016

Kritici úpravy spotřebitelských úvěrů byli vyslyšeni, a tak se, pokud prezident republiky podepíše nový zákon o spotřebitelském úvěru, brzy dočkáme přísnějšího režimu poskytování spotřebitelských úvěrů. Novinek je celá řada.

Pro současné poskytovatele spotřebitelských úvěrů to znamená zásadní revizi jejich smluv a pro některé i změnu obchodní politiky. Nově totiž pod přísný režim zákona spadnou všechny úvěry vyjma podnikatelských, tedy i tzv. bagatelní úvěry do pěti tisíc korun či úvěry na bydlení.

Vedle toho si poskytovatelé budou muset ohlídat i své oprávnění k poskytování spotřebitelských úvěrů. Nebankovním poskytovatelům spotřebitelských úvěru již nebude postačovat „pouhá“ vázaná živnost, ale budou si muset zažádat o oprávnění k činnosti, jež bude udělovat Česká národní banka zápisem do registru oprávněných poskytovatelů na dobu 5 let (s možností prodloužení). Pro menší poskytovatele může být likvidační požadovaný počáteční kapitál, který musí činit alespoň dvacet miliónů korun. Jelikož se změny dotknou jak podmínek kladených na poskytovatele úvěrů, tak podmínek kladených na obsah smluv (např. předčasné splacení úvěru), doporučili bychom především nebankovním poskytovatelům začít s přípravami a optimalizací svého podnikání v co nejbližší době, aby nakonec nebyli nemile překvapeni rozsahem změn, které se jich dotknou.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up