Evidence údajů o skutečných majitelích firem

16. 8. 2016

V Poslanecké sněmovně se momentálně projednává novela zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (proti praní špinavých peněz), která zavádí novinku do českého právního řádu v podobě povinnosti evidovat skutečného majitele firmy. Co tím má zákon přesně na mysli?

Pokud bude zákon v této podobě schválen, budou muset právnické osoby a svěřenské fondy nově evidovat údaje o konkrétní fyzické osobě, která „vlastní“ danou firmu. Obecně řečeno, tak bude muset být zřejmé, kdo za danou právnickou osobou ve skutečnosti stojí. Skutečným majitelem se podle předkládané novely rozumí pouze fyzická osoba (nikoliv tedy právnická), která může přímo nebo nepřímo vykonávat v dané společnosti rozhodující vliv. Údaje o těchto osobách by však měly evidovat nejen samotné firmy, ale i rejstříkové soudy v nově vytvořené evidenci. Návrh zatím počítá s variantou, že tento rejstřík by měl být neveřejný. Po přijetí daného zákona by společnosti měly mít zároveň povinnost zapsat do jednoho roka do uvedené evidence potřebné údaje o majitelích.

Znění projednávané novely se může ještě v podrobnostech a v detailech změnit, avšak samotná povinnost evidovat skutečné majitele firem by měla být zachována, neboť vyplývá ze směrnice Evropské unie.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up