Povinnost prokázat původ majetku od 1. 12. 2016

14. 10. 2016

Dne 3. října 2016 byl vyhlášen zákon o prokazování původu majetku, který nabývá účinnosti již 1. 12. 2016.

Tato problematika je řešena jakou součást zákona o daních z příjmů a jejím obsahem je především zavedení zvláštního oprávnění pro správce daně vyzvat k prokázání původu majetku. Tuto výzvu však musí správce daně podložit oprávněnými pochybnostmi o rozdílu ve výši nejméně 5 mil. Kč v nárůstu jmění oproti příjmům, které jsou správci daně známy.

Osoby, jejichž jměním převyšuje 5 mil. Kč, se navrhované úpravy nemusí obávat, pokud budou schopny doložit, že jejich jmění narostlo z řádně zdaněných příjmů či z příjmů od daně osvobozených (tj. dary či dědictví v rámci rodiny).  

Pokud však výše uvedený nárůst jmění nebude uspokojivě doložen, zavádí se institut stanovení daně dle pomůcek zvláštním způsobem. V případě, že by doměřená daň stanovená na základě pomůcek zvláštním způsobem převýšila 2 mil. Kč, bude správce daně nárokovat zvláštní penále ve výši 50 % doměřené daně příp. 100 %, pokud by příslušná osoba se správcem daně nespolupracovala.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up