Malá novela občanského zákoníku – podíl v obchodní společnosti v SJM

2. 12. 2016

Jednou z významných otázek, které se projednávaná malá novela občanského zákoníku týká, je otázka právní úpravy společného jmění manželů a podílu v obchodní společnosti.

V předchozím občanském zákoníku 40/1964 Sb. bylo výslovně stanoveno, že stal-li se jeden z manželů společníkem obchodní společnosti nebo družstva, nezakládá nabytí podílu účast druhého manžela ve společnosti, s výjimkou bytových družstev. Nový občanský zákoník uvedené ustanovení nepřevzal a pouze stanovuje, že „součástí společného jmění je také podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu, stal-li se manžel v době trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva.“

Citované ustanovení způsobovalo po rekodifikaci soukromého práva značné problémy při jeho výkladu. Vyskytují se názory, že uvedené ustanovení se úmyslně odchyluje od dosavadního pravidla v předchozím občanském zákoníku, tj. vznik účasti druhého manžele ve společnosti (podle tohoto názoru by měli být zapsáni v obchodním rejstříku jako společníci oba manželé). Druhá skupina názorů se pak naopak přikláněla k závěru, že nová právní úprava změnu nepřináší a součástí společného jmění je pouze majetkový prospěch nebo ztráta vyplývající z podílu na obchodní společnosti.

Tzv. malá novela občanského zákoníku schválená Poslaneckou sněmovnou proto doplňuje větu, v níž výslovně stanovuje, že nabytí podílu do společného jmění nezakládá účast druhého manžele na této společnosti nebo družstvu, s výjimkou bytových družstev. Na základě této novely tak dochází k potvrzení dosavadního pravidla o neúčasti druhého manžele na společnosti, obsaženého v dřívějším občanském zákoníku.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up