Malá novela občanského zákoníku – nejdůležitější změny (3/4)

6. 12. 2016

Dne 26.10.2016 byla ve třetím čtení Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR schválena novela občanského zákoníku (tzv. malá novela občanského zákoníku). Návrh byl postoupen Senátu, kde v současné době čeká na vyřízení. V následujícím seriálovém přehledu proto postupně stručně shrnujeme nejvýznamnější navrhované změny stávající právní úpravy.

3. Jistota (kauce) ve smlouvě o nájmu bytu

Poslední změnou, zásadní pro nájemce i pronajímatele bytů, kterou tzv. malá novela občanského zákoníku přináší a již zahrnujeme do našeho krátkého seriálu, je pak úprava regulace jistoty (neboli kauce) v souvislosti s nájmem bytu. Maximální přípustná výše této jistoty bude totiž nově stanovována pouze na trojnásobek (namísto stávajícího šestinásobku) měsíčního nájemného.

Jak uvádí důvodová zpráva, povinnost hradit takto vysokou jistotu se mnohdy stává zásadní překážkou získání standardního bydlení. Dlužno dodat, že zákonodárce se tak staví na ochranu nájemců oproti pronajímatelům, kteří mohou být chováním nájemce v bytě poškození a jejich nároky na náhradu škody může být složité vymáhat.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up