Plánovaná novela insolvenčního zákona

23. 1. 2017

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh novely insolvenčního zákona.

Novela zavádí jako zásadní novinku předběžné posouzení insolvenčního návrhu podaného věřitelem. Bude-li mít insolvenční soud pochybnosti o důvodnosti insolvenčního návrhu podaného věřitelem, rozhodne, že insolvenční návrh ani jiné dokumenty v insolvenčním spise se v insolvenčním rejstříku nezveřejní. Tím by se mělo bránit tomu, aby zjevně nedůvodné návrhy blokovaly podnikatele, vůči nimž je insolvenční návrh věřitelem podáván.

Další z řady opatření proti šikanózním návrhům věřitelů, které ve svém důsledku pouze poškozují jiné podnikatele, je uložení povinnosti doložit pohledávku uznáním dlužníka s ověřeným podpisem nebo vykonatelným rozhodnutím nebo notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti nebo potvrzením auditora, soudního znalce nebo daňového poradce, že navrhovatel o pohledávce účtuje.

Nově by také k podání návrhu na povolení oddlužení a insolvenčního návrhu měli být oprávnění pouze advokát, notář, insolvenční správce nebo rozhodnutím Ministerstva spravedlnosti akreditovaná právnická osoba a budou moci poskytovat služby v oblasti oddlužení.

Výše uvedené změny jsou pouze výčtem nejdůležitějších změn, které by měly vést ke zkvalitnění insolvenčního řízení.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up