Nová daňová omezení pro poplatníky využívajících paušálních výdajů

29. 3. 2017

V první polovině března 2017 byl v Senátu projednáván Sněmovní tisk č. 873, jehož součástí je i změna týkající se poplatníků, jež uplatňují výdaje procentem ze svých příjmů ze samostatně výdělečné činnosti a z nájmu. Od následujícího měsíce by měla změna nabýt účinnosti. 

Dle současné právní úpravy nemůže poplatník uplatnit slevu na manželku ani daňové zvýhodnění na děti, jestliže součet dílčích základů, u kterých uplatňuje výdaje paušálem, je vyšší než polovina celkového daňového základu, tedy součet všech dílčích základů. Dle připravené novely dojde ke snížení mezní hranice příjmů (z 2 mil. Kč na 1 mil. Kč), ze které si poplatník bude moci výdaje paušálem uplatnit a zrušení uvedené podmínky pro možnost uplatnění slevy na manželku a děti.

Za zdaňovací období roku 2017 bude moci poplatník využít volby mezi dvěma variantami:

  • uplatněním paušálních výdajů ve stávající výši, ale s omezenou možností uplatnění slevy na manželku či děti (současný stav);
  • uplatněním uvedených slev, avšak za podmínky, že maximální částka paušálního výdaje bude pro danou skupinu v poloviční výši.

Od roku 2018 již možnost volby mít nebude. Mezní hranice příjmů pro všechny poplatníky, kteří využívají paušálních výdajů, bude stanovena na polovinu a s možností uplatnění slevy na manželku a vyživované děti bez dalšího omezení.

Poplatníci, kteří mají nárok na slevu na manželku a na děti, si budou muset tedy pečlivě vypočítat, která z možností je za rok 2017 právě pro ně ta výhodnější.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up